O Nas

Witamy!

MISJĄ ZEROBANU jest zaspokojenie potrzeb ludzi i firm, którzy szukają możliwości włączenia w swoje codzienne życie prospołecznych postaw oraz którzy chcą być świadomymi konsumentami w myśl idei zero waste. Kupując produkty i akcesoria wytwarzanie przez zespół spółdzielni, działasz społecznie, ponieważ: - pomagasz ludziom wykluczonym z rynku pracy - promujesz idei ekonomii społecznej, - wspierasz lokalną przedsiębiorczość, - promujesz postawę zero waste i fair trade.

Projekt ZEROBAN, był realizowany od listopada 2018 roku jako projekt pilotażowy, a w kwietniu 2020 roku przerodził się w Spółdzielnię Socjalną ZEROBAN.
Spółdzielnia zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, wykluczone z rynku pracy oraz migrantki. Prowadzimy pracownię krawiecką, która zajmuje się przerabianiem materiałów reklamowych/odzieży roboczej/ próbników materiałów na akcesoria i gadżety marketingowe w ideologii less waste. Od początku istnienia podwoiliśmy liczbę etatów w Spółdzielni,  zapewniając stałą pracę i godne warunki. Podpisaliśmy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami (PSONI) porozumienie ramowe na prowadzenie staży zawodowych,  w ramach którego został stworzony, z sukcesem, etat dla podopiecznej PSONI.
W edycji Gdańskich Funduszy na rok 2021, realizowałyśmy projekt „Międzynarodowy Młodzieżowy Slow Fashion” aktywizujący młodzież międzynarodowego pochodzenia w celu uszycia zero-wastowej kolekcji z ubrań z narodowymi akcentami.
Po 24.02.2022 Spółdzielnia zaangażowała się w pomoc uchodźcom przybywającym z Ukrainy. Dzięki finansowaniu pozyskanym w ramach projektu "Cześć Dziewczyny" realizowanego przez Kulczyk Fundation przeprowadziliśmy pierwszą edycję programu szkoleń dla uchodźczyń. 20 kobiet przeszło przez kursy nauki zawodu , a ich 30 dzieci otrzymało opiekę i uczestniczyło w zajęciach integracyjnych z dziećmi polskimi. W efekcie projektu 5 uczestniczek otrzymało na okres roku maszyny wieloczynnościowe do szycia, co pozwoliło im podjąć dodatkową pracę lub zachęciło do założenia działalności gospodarczej. Od stycznia do sierpnia 2023 roku realizowałyśmy podobny projekt dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędy Województwa Pomorskiego. Wsparcie otrzymały 23 uczestniczki, z których 6, po zakończonych szkoleniach, odbywało płatne staże zawodowe w Spółdzielni, a 5 otrzymało w pełni wyposażone stanowiska krawieckie, dzięki którym mogły dalej podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, założyć działalność zawodową lub pozyskiwać zlecenia.


Realizacja projektu utwierdziła nas w przekonaniu, że upcykling, czyli przetwarzane niepotrzebnych banerów reklamowych i eventowych w różnego rodzaju gadżety, torby, kosze, kosmetyczki znajdzie swoje zapotrzebowanie w dużych korporacjach i u indywidualnego klienta.

Naszym krawieckim umiejętnościom i kreatywności w wydłużaniu życia materiałów reklamowych zaufali:
Motorola
Urząd Miasta Gdańsk
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
UP Fundation
LPP
Fundacja Gdańska
Morska Agencja Gdynia
Teatr Szekspirowski
Polsat Plus Arena Gdańsk


Zarząd
Patrycja Surowiec - Prezeska
Karolina Dwórznik - Członkini zarządu
Magdalena Jabłońska  - Członkini zarządu

Statut Spółdzielni
Sprawozdanie finansowe za rok 2022
Sprawozdanie merytoryczne za rok 2022


Szukaj