O nas

Dom O nas

Kim jesteśmy

Spółdzielnia Socjalna Zeroban to przedsiębiorstwo społeczne, które łączy działania służące integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem oraz działania praktyczne i edukacyjne na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez upcykling i zamykanie obiegu materiałów reklamowych.
Zespół w naszej Spółdzielni tworzą osoby z niepełnosprawnościami oraz z doświadczeniem uchodźczym, zagrożone wykluczeniem społecznym i zawodowym z uwagi na swoje specjalne potrzeby. W spokojnej i bezpiecznej atmosferze naszej pracowni zdobywają nowe umiejętności i kwalifikacje, mając szansę na rozwój, podniesienie kompetencji zawodowych i reintegrację na rynku pracy.

 

Co robimy?

W myśl idei „Less waste ratuje świat” dajemy firmom możliwość działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez zamykanie obiegu materiałów reklamowych. Zajmujemy się krawiectwem upcyklingowym – oferujemy przetwarzanie materiałów reklamowych takich, jak banery, ścianki, roll-up’y, a nawet wielkogabarytowe balony, z których tworzymy unikalne przedmioty użytkowe w obiegu zamkniętym. 
Przerabiamy również odzież firmową i roboczą – białe koszule farbujemy naturalnymi sposobami (wykorzystując rośliny i zioła), a następnie szyjemy z nich zestawy toreb i kosmetyczek, które trafiają z powrotem do pracowników firmy.
Wszystkim tym niepotrzebnym materiałom reklamowym dajemy nowe, lepsze życie w formie unikatowych produktów, takich jak torby, shopperki, plecaki, nerki, teczki na laptopy, kosmetyczki i inne, zgodnie z potrzebami klienta, wyliczając przy tym wysokość unikniętej emisji CO2 oraz oszczędność wody na potrzeby raportów ESG. W 2023r. przerobiłyśmy ponad 5 tys.m2 banerów!

Więcej o możliwości współpracy B2B.

Naszym Klientom indywidualnym również oferujemy szeroki wybór naszych wyjątkowych plecaków, toreb czy nerek. Nasze bestsellerowe, patchworkowe letnie spódnice to również krawiectwo upcyklingowe – szyjemy je z próbników materiałowych, które producentom nie są już potrzebne i bez nas trafiłyby na wysypisko. Więcej o ofercie dla klientów indywidualnych tutaj.

 

A ponieważ sami nie zrobimy wszystkiego, chętnie uczymy też innych, czym jest less waste, zero waste, ekonomia społeczna, wolontariat i zrównoważony rozwój – więcej o naszej działalności edukacyjnej i warsztatowej.

Poznaj nasz zespół

Zeroban to siła kobiet. Wierzymy w moc siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia, które są naszym fundamentem, dają nam energię i motywację do działania.

Kobieta skupiona na szyciu materiału na maszynie przemysłowej.

Ola

Ola pracuje jako krawcowa w Spółdzielni od samego początku. Jest osobą, która działa na zespół jak spoiwo – pewnie to zasługa jej uśmiechu. Na zdjęciu przy owerloku, ale to nie jedyna jej supermoc – jeżeli macie nasz sortkosz lub torbę na matę do ćwiczeń, to jest wielka szansa, że macie uszytek od Oli, bo jest mistrzynią okrągłych form. To ona też szyła banerowe plecaki z Marszu Miliona Serc czy z obrazem Van Gogha.

A co Ola napisała o sobie?

„Od 10 roku życia choruję na dystonię uogólnioną i przez to mam problem z poruszaniem się i mówieniem. Bardzo lubię psy i 4 lata temu wzięłam suczkę ze schroniska, która teraz ma 11 lat i szaleję na jej punkcie.”

Kobieta szyjąca na maszynie przemysłowej w małej pracowni.

Ania

Ania to nasza wielozadaniowa krawcowa, która pasjonuje się tańcem, podróżami i czytaniem książek. Swoją miłość do puzzli Ania stosuje w pracownianej praktyce kompletując formy wykrojów, a następnie krojąc materiały i dopasowując części do siebie. Ania dołączyła do naszego zespołu w wyniku współpracy z PSONI Gdańsk w zakresie organizacji staży zawodowych. I po pierwszym sortkoszu weszła w zespół jak w masło. Precyzyjna i poukładana, zawsze ma porządek przy maszynie. Coś się zgubiło? Z wielkim prawdopodobieństwem Ania wie, gdzie to jest! Jeśli drobiazgi trzymasz w kosmetyczce z logo Zerobanu, to na 90% wyszła ona spod igły właśnie Ani.
Kobieta skupiona na szyciu kolorowego materiału na maszynie do szycia.

Tetiana

Tetiana przyjechała do Gdańska z Ukrainy, uciekając z dzieckiem przed działaniami wojennymi. Tu znalazła swój kąt i nowe życie. Teti jest skromną i cichą dziewczyną, a w Zerobanie odnalazła sens dzięki wsparciu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWP w ramach projektu Pomorskie z Ukrainą. Jaka była ścieżka do roli ekspertki od nerek i plecaków? Oddajemy głos Tetianie:

„10 lat temu nauczyłam się szyć ręcznie robione zabawki, moim ulubionym jest Simon’s Cat. Od dawna marzyłam o zapisaniu się na kursy kroju i szycia. A latem 2023 marzenie się spełniło, nauczyłam się szyć w Zerobanie. Dziś cieszę się, że jestem częścią zespołu. Każdą torebkę staram się szyć z przyjemnością”.

Kobieta z psem siedząca przy maszynie do szycia, w tle torby i akcesoria.

Magda

Magda to nasza krawcowa, która oprócz szycia toreb i opracowywania prototypów, potrafi także używać języka migowego z prędkością światła.

Magda uwielbia podróże i robienie zdjęć. Jak sama o sobie pisze: „Mam wszechstronne zainteresowania: od rękodzieła po bycie złotą rączką, gdy jest taka potrzeba. Uwielbiam długie spacery nad brzegiem morza”.

Niedosłuch Magdy nie ogranicza jej w delektowaniu się muzyką i braniu udziału w koncertach.

Kobieta z psem, trzymająca materiał i nożyczki, przygotowująca się do krojenia.

Danusia

Oto Danusia – najwspanialszy przykład na to, że na zrobienie rewolucji w życiu i zmianę zawodu, na taki, który do tej pory był marzeniem, nigdy nie jest za późno! Nawet wtedy, gdy ze względów zdrowotnych długo zostaje się bez zatrudnienia.

„Od dziecka marzyłam o szyciu i pracy z tkaninami. Podglądałam, jak Mama szyje, bo lubię prace manualne. Z wykształcenia jestem handlowcem z ponad 30letnim stażem, ale dzięki pomocy wspaniałych osób, które mnie otaczają, trafiłam chociaż na chwilę w cudowne miejsce – pracownię Zeroban, w której odbywa się magia w szyciu i ja mam w tym maleńki swój udział. Wreszcie robię to, co lubię.”

 

Patrycja

Patrycja jest prezeską Spółdzielni Socjalnej Zeroban. Doświadczona koordynatorka projektów społecznych, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, od 20 lat zaangażowana jest w realizację projektów współfinansowanych przez UE, od projektów infrastrukturalnych EURO2012, po projekty animujące lokalną społeczność na styku ekologii z kulturą. Jej styl zarządzania Zerobanem to połączenie wiary w model działania spółdzielczego z przekonaniem o potrzebie solidnych biznesowych i prawnych fundamentów dla każdego przedsięwzięcia.

Patrycja nieustannie zgłębia wiedzę na temat życia w myśl idei zero-waste i szuka nowych sposobów na jej promowanie – i jak nikt farbuje firmowe koszule przeznaczone do przerobienia na torby i kosmetyczki.

Karola

Karola jest członkinią zarządu Spółdzielni. Absolwentka krakowskiej ASP, od 15 lat zajmuje się edukacją i szkoleniami z zakresu krawiectwa. W Spółdzielni odpowiada za podnoszenie kwalifikacji pracownic oraz koordynację ich pracy. To ona stoi też za projektami naszych produktów. Do zawodu krawcowej/szwaczki wyszkoliła już ponad 100 osób, z których większość pracuje w zdobytym zawodzie lub założyło działalność gospodarczą świadcząc usługi krawieckie lub tworząc własną markę rękodzielniczą.

Karola to fanka patchworku i robótek ręcznych, którym poświęca każdą wolną od głaskania kotów chwilę. Jest mózgiem kreatywnym wszystkich projektów Spódzielni – nie ma takiego wyzwania projektowego, któremu by nie sprostała.

Asia

Asia jest w Spółdzielni koordynatorką szkoleń edukacyjnych, specjalistką w zakresie metod skutecznej komunikacji, kompetencji społecznych, inkluzywności i zapobiegania wykluczeniom. Prowadzi warsztaty dla dorosłych, dzieci i młodzieży w ramach naszych projektów edukacyjnych dla firm i placówek oświatowych. Po wielu latach pracy na stanowisku kierowniczym w oświacie swoje szerokie doświadczenie, energię, zapał do działania i chęć uczenia się ciągle nowych rzeczy przeniosła na grunt ekonomii społecznej, gdzie znalazła nową przestrzeń dla rozwoju i  źródło satysfakcji zawodowej.

Każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku – zmienianie świata na lepsze też.

Certyfikaty i podziękowania