Blog

Upcykling roll-upów – nie utylizacja!

To chyba najpopularniejszy z rodzajów reklam i promocji, obecny na wszelkiego typu wydarzeniach. Niewielki w wymiarach, zwijany baner w metalowej kasecie, tani  i szybki w produkcji, łatwy w transporcie – same zalety… do momentu, gry któryś z elementów grafiki stanie się nieaktualny.

I co wtedy?

Upcykling roll- upów czyli drugie życie!

Czy roll-up nadaje się do recyklingu?
Nie. Można rozmontować jego kasetę i część elementów metalowych wykorzystać ponownie. Sam baner nie jest materiałem do ponownego przetworzenia – ale możemy wykonać z niego kolejny przedmiot. Czyli  - zamiast recyklingu – upcykling.

Oczywiście nic nie jest łatwe – materiały używane w roll-upach potrafią się diametralnie różnić. Po latach doświadczenia nam wystarcza już rzut oka, żeby ocenić w jaki sposób nadać mu drugie życie.

Nie wdając się w dywagacje o nazwach materiałów i ich składzie, możemy wyróżnić banery miękkie w dotyku, elastyczne, czasem z wyczuwalną strukturą zatopionej siatki oraz gładkie, śliskie, twarde, przypominające lakierowany papier.

sztywny roll up

przerabianie roll upów

Co można zrobić z niepotrzebengo roll upa?

Te pierwsze są o wiele wygodniejsze do upcyklingu  i klient przychodzący z takim banerem może się cieszyć potem plecakiem, torbą, kosmetyczką czy piórnikiem z niego zrobionym.

Te drugie – o wiele częściej spotykane – są już trudniejsze w przerabianiu, ale oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych! Najczęściej sugerujemy klientom uszycie z takich materiałów teczek na dokumenty w formacie A4 - wykorzystujemy wtedy elegancką strukturę materiału.

 Teczka z roll-upa

Dlaczego teczka? Wykrój przez nas opracowany pozwala na wielokrotne jej wykorzystanie bez załamywania materiału, który z biegiem czasu zacząłby się kruszyć. Brzegi teczki obszywamy lamówką (również z banera), dzięki czemu wzmacniamy jej strukturę i wytrzymałość.

Do takiej teczki możemy doszyć kieszeń zewnętrzną, na notatki lub wizytówki lub wszyć do środka tasiemkę ułatwiającą zaczepienie teczki na ręku.

Teczki z roll-upów realizacja

Teczka może mieć również zamknięcie – na rzep lub magnetyczne (nie rekomendujemy w tym wypadku zamknięcia napem, gdyż przy kolejnym otwieraniu mógłby ulec wyrwaniu)

napisał(a)
Poniedziałek, Styczeń 16, 2023
Świetny pomysł ;) Jestem zainteresowana współpracą
Szukaj